آموزش تصويري: طرز تهيه کشک خانگيمواد لازم براي تهيه کشک خانگي  • ماست 1 کيلوگرم

  • آب 3 ليوان

  • نمک به مقدار لازمطرز تهيه کشک خانگي ساده با ماستمرحله اول : ترش شدن ماست


ابتدا داخل ماست يک قاشق في قرار دهيد و آن را در يک گوشه آشپزخانه (دماي محيط) قرار دهيد تا ماست ترش شود يک شب تا صبح طول مي کشد در اين حين چند باري ماست را هم مي زنيم بعد از گذشت اين زمان ماست ترش و يکدستي حاصل مي شود ولي اگر ماست شما ترش بود اين مرحله را حذف کنيد.


 


مرحله دوم : جوشاندن ماست


ماست ترش شده را داخل قابلمه ريخته و با همزن دستي هم مي زنيم تا خوب يکدست شود سپس حرارت را روشن کرده و 3 ليوان آب را اضافه مي کنيم اجازه دهيد تا ماست به جوش بياد وقتي شروع به جوشيدن کرد از روي حرارت برداريد و اجازه دهيد کمي خنک شود.


 


مرحله سوم : کشيدن آب ماست


يک صافي في را داخل لگن مي گذاريم و يک پارچه نخي تميز را داخل صافي مي اندازيم و ماست جوشيده شده را داخل کيسه نخي ريخته و اجازه مي دهيم براي 5 ساعت آب ماست کشيده و سفت شود.


 


مرحله چهارم : فرم دادن و خشک کردن کشک خانگي


بعد از گذشت 5 ساعت ماست سفت شده را داخل کاسه ريخته و بنا به ذائقه خود نمک اضافه کنيد در اين مرحله اگر دوست داشته باشيد کشک طعم دار با نعنا يا مرزه درست کنيد وقت اضافه کردن آن است حالا کمي کشک را ورز داده در حدي که جمع شود بيش از حد ورز دادن کشک باعث روغن افتادن آن مي شود کشک ها را با دست به دلخواه فرم دهيد مي توانيد از قالب هاي سيليي نيز براي تهيه کشک استفاده کنيد. کشک هاي شکل داده شده را داخل سيني چيده و بمدت 4 الي 5 روز در دماي محيط يا زير آفتاب قرار دهيد تا خشک شود.


 


مرحله آخر


وفتي کشک ها خشک شدند آن ها را داخل کيسه فريزر يا ظرف دربسته بگذاريد و در جاي خشک و خنک نگهداري کنيد. براي استفاده اين کشک ها آن ها را داخل آبجوش به مدت چند دقيقه قرار دهيد تا باز شوند سپس داخل ميکسر ريخته خوب ميکس کنيد و براي کشک بادمجان يا آش رشته استفاده کنيد يا مي توانيد به عنوان تنقلات نيز از کشک خانگي استفاده کنيد. نوش جان


 


نکات کليدي در تهيه کشک خانگي با ماست  1. حتما براي کيفيت بيشتر ار ماست محلي استفاده کنيد ماست هاي پاستوريزه کم چرب بوده.

  2. زمان جوشيدن ماست 10 دقيقه نبايد بيشتر باشد.

  3. پيشنهاد مي شود نمک کمتري بزنيد تا کشک سالم تري داشته باشيد.

  4. در صورت نگهداري طولاني در فريزر قرار دهيد.

  5. اگر ديديد چربي ماست شما کم است و گلوله هاي کشک از هم باز مي شوند مي توانيد مقداري آرد اضافه کنيد.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

Megan سپتيک تانک سراج توس، تامين کننده انواع آهن آلات، ورق، پروفيل و فولاد همراه Danielle Steven Rich معرفي گوشي هاي موبايل فروش ساز آلات موسيقي Tim Kevin